Jak zeskanować kod QR? To proste!

Kody QR szyfrują różnego rodzaju dane. Takie kody posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Są one używane między innymi w przemyśle, transporcie czy też reklamie. Jak można dowiedzieć się, co kryje się pod danym kodem QR?

Czym jest kod QR?


Kody określane w skrócie jako QR, od Quick Response, czyli po angielsku „szybka odpowiedź”, zostały opracowane w 1994 roku w Japonii. To kody o kwadratowym kształcie zbudowane z małych kwadracików, najczęściej w kolorze czarno-białym.

Dzisiaj kody QR są bardzo popularne i chętnie używane jako zamiennik kodów kreskowych. Można zawrzeć w nich dużą ilość informacji. Zatem, jak zeskanować kod QR i dowiedzieć się, co się pod nim kryje?

Kod QR można zeskanować:
• specjalnym skanerem kodów
• telefonem komórkowym

Skanery kodów stosowane są w różnych branżach. Wyposażani są w nie między innymi magazynierzy, kurierzy, kontrolerzy biletów. Kody QR można odczytać także przez telefon. Jak to zrobić?

Skanowanie kodu QR telefonem


Do zeskanowania kodu QR przez telefon nie trzeba posiadać specjalnego oprogramowania, ale można je zastosować. Można także zeskanować od z użyciem aparatu fotograficznego telefonu.

Odczytanie kodu QR przez telefon:
• uruchom aparat fotograficzny telefonu
• skieruj obiektyw telefonu na kod QR, najlepiej z bliska
• naciśnij przycisk, aby telefon rozpoznał kod QR
• następnie można przejść na stronę, na którą kieruje kod

W sklepach systemów operacyjnych Android oraz Apple można znaleźć także szeroką gamę aplikacji pomagających w skanowaniu kodów QR. Są to najczęściej aplikacje darmowe.

Comments are closed.