Komputer to podstawowy element życia osobistego i zawodowego, znajdujący się niemal w każdym domu. Bez względu na to, czy kupuje się maszynę gotową, czy stawia się na taką, która jest już w całości złożona i tylko musi do nas dotrzeć, kupując komputer stacjonarny, powinno się zorientować, jakie procesory spełniają nasze wymagania, by wybrać ten najlepszy.
Procesor – serce komputera
Procesor jest najważniejszym elementem komputera i to on decyduje w dużej mierze o sile obliczeniowej. Z tego powodu też procesory powinno się kupować zawsze na zapas, gdyż komputer często ma wystarczyć na lata, a procesory należą do tych podzespołów, które bardzo szybko się starzeją ze względu na tempo postępu w dziedzinie IT.
Warto jest zawsze kupować też najnowsze dostępne generacje procesorów, które nie tylko są mocne, ale również zapewniają mniejsze zużycie prądu i większy poziom stabilności i bezpieczeństwa.
Jak wybrać procesor?
Procesory to ogromna kategoria podzespołów. Wiodącymi ich producentami są Intel i AMD. Na początku warto się zastanowić przede wszystkim, procesor którego z tych producentów chce się kupić, gdyż to zaważy między innymi na wyborze innych podzespołów i ogólnych cechach komputera.
Rozpiętość cenowa procesorów jest olbrzymia, a budżet jest pierwszym z czynników, jaki się uwzględnia. Na szczęście dość dobre procesory da się dostać już za kilkaset złotych, chociaż nie będą się one wtedy nadawały do gier i zadań ściśle profesjonalnych. Takie jednostki jednak sprawdzą się w maszynach do typowej pracy biurowej i przeglądania Internetu.
Procesory do zadań takich, jak obróbka zdjęć i innej grafiki, a także do zastosowań profesjonalnych i gier, kosztują już tysiące złotych. Wybierając więc procesor, nie powinno się kupować go niejako na wyrost, lecz uwzględnić typowe planowane zastosowania naszego komputera.

Ważnym elementem jest kompatybilność procesora z płytą główną. Nie ma z tym dużego problemu, kiedy buduje się nowy komputer od podstaw, gdyż od razu można kupić kompatybilny ze sobą sprzęt, jednak wymieniając stary procesor na nowszy, trzeba uważać, by nie kupić takiego, którego w płycie nie da się zamontować i co będzie wiązało się z dodatkowym wydatkiem w postaci konieczności nabycia nowej płyty. Trzeba też sprawdzić, czy procesor będzie kompatybilny z resztą sprzętu w tym przede wszystkim z kartą graficzną.
Warto wspomnieć też, że procesory zazwyczaj mają określone zastosowanie, które producent podaje w oficjalnych materiałach. Pod szerokim pojęciem procesorów do gier mogą się kryć więc na przykład takie, które dadzą możliwość gry w bardzo wymagające i najnowsze produkcja, jak i takie, na których odpali się tylko tytuły starsze i mało wymagające.